Biuro w mieszkaniu

Czasami miejsce zamieszkania bywa również miejscem pracy. Niektóre profesje umożliwiają prace z domu, część z nich wymaga posiadania profesjonalnego gabinetu w mieszkaniu. Jak przygotować gabinet w mieszkaniu, nie zaburzając jednocześnie strefy prywatnej?

Aranżację domowego biura warto rozpocząć od dobrego planu.

BIURO W SZAFIE

Są takie profesje, które pozwalają na „schowanie” biura w szafie. Jak to wygląda? Na pozór w pomieszczeniu stoi po prostu kolejna duża szafa, jednak po otworzeniu szafy naszym oczom ukazuje się mikro biuro z wysuwanym biurkiem i doskonale zorganizowanymi półeczkami. Taki pomysł doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebne nam jest biuro tylko od czasu do czasu. Doskonałym przykładem są biura w szafach stawianych pomiędzy kuchnią a korytarzem, w salonie czy też w samym korytarzu. Kiedy biuro nie jest nam potrzebne, po prostu zamykamy szafę i nasze mieszkanie niczym nie wyróżnia się od typowego M.

BIURO POD SCHODAMI

W mieszkaniach z antresolą można doskonale zagospodarować na biuro przestrzeń pod schodami. Jest to optymalna ilość miejsca, ciekawe designerskie rozwiązanie, które z pewnością zostanie docenione przez twoich klientów (o ile twój zawód nie wymaga zbytniej atmosfery intymności). Z pewnością sprawdzi się w zawodach biurowych.

MIEJSCE PRACY – BIURKO I FOTEL

Niezależnie od tego jaki zawód wykonujemy, większość czasu spędzonego w biurze spędzamy na fotelu lub krześle przy biurku. Warto tę przestrzeń zagospodarować w jak najbardziej ergonomiczny sposób. Jeśli jest taka możliwość, wykorzystajmy do oświetlenia biurka maksymalną ilość naturalnego światła dziennego.

Rozmiar i kształt biurka zależy od Twoich potrzeb – jeśli potrzebujesz małego biurka, nie wybieraj niepotrzebnie ogromnego kawałka płyty, który niepotrzebnie zabierze Ci miejsce. Najlepiej wybrać lekkie, niezbyt masywne meble, które będzie można swobodnie przesuwać gdy zajdzie taka konieczność.

Fotel, na którym spędzamy tyle czasu powinien być bardzo wygodny i dopasowany do sylwetki. Warto wybierać specjalne fotele pro-ortopedyczne, których oparcia i siedziska można dowolnie regulować dopasowując je do zapotrzebowania.

OŚWIETLENIE

W domowym biurze trzeba zadbać także o oświetlenie. Biuro w mieszkaniu możesz oświetlić w zależności od tego czy pracujesz głównie przy biurku lampką biurkową lub lampą wiszącą, jeśli wykonujesz pracę na stojąco, np. jesteś masażystą lub kosmetyczką. Zadbaj o wpuszczenie do miejsca pracy tak dużej ilości światła dziennego jak to tylko możliwe. Obecność naturalnego światła w pomieszczeniu znacząco poprawia naszą produktywność.

ORGANIZACJA

Jeśli Twoja praca wymaga przechowywania ogromnej ilości dokumentów, sprzętów, kosmetyków lub innych elementów, zadbaj o miejsce dla nich. Nie pozwól by walały się gdzie popadnie – nie tylko utrudni ci to pracę, ale zaburzy to też twój wewnętrzny porządek.

Warto przemyśleć również kwestię rozmieszczenia sprzętów – ważne jest abyś przejście do drukarki lub innego sprzętu nie zajmowało zbyt wiele czasu. Niemal w każdym biurze potrzebne będą komputer, router, telefon, drukarka i/lub kasa fiskalna.

ODPOWIEDNIE  BARWY

Kwestia barw jest sprawą dość skomplikowaną. Wiele zależy bowiem od tego jakiego rodzaju działalność prowadzisz w swoim domowym biurze. Liczni naukowcy prowadzący badania nad wpływem kolorów na zachowanie i samopoczucie człowieka zgodnie twierdzą, że pewna grupa kolorów wywołuje zawsze takie same wrażenia i emocje – warto wiedzieć zatem, które z kolorów (przynajmniej teoretycznie) uspokajają i odprężają, a które pobudzają.

Odpowiedni kolor biura oraz mebli i dodatków w nim umieszczonych może znacząco wpływać na nastrój i na wydajność pracowników. Oczywiście można pójść na przysłowiową łatwiznę i wybrać po prostu ładne meble i neutralny kolor ścian, ale dlaczego nie wykorzystać maksymalnie tej przestrzeni i nie stworzyć idealnego optymalnego miejsca do pracy?

Badania wskazują na to, że pomieszczenia biurowe powinny być jasne, ciepłe i w niezbyt nasyconych kolorach. Sufity powinny być malowane na biało, a biurka powinny być raczej jasne. Nie powinno się stosować ciemnych barw z dwóch powodów – po pierwsze mogą przytłaczać, po drugie optycznie pomniejszają pomieszczenie. Podobnie rzecz się  ma ze zbyt jaskrawymi kolorami – mogą wywoływać niepokój i odwracać uwagę. Powinno się też unikać monotonii w kolorystyce – warto przełamać dominujący kolor innym akcentem.

LEGALIZACJA BIURA W MIESZKANIU

Organizacja biura w mieszkaniu może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Prawo budowlane wyraźnie mówi o tym, że jeśli zmiana sposobu użytkowaniu lokalu polega na „podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska, wielkość lub układ obciążeń”, to taki lokal powinien być zgłoszony do starostwa powiatowego z wnioskiem o legalizację.