Rola światła w mieszkaniu

Wpływ światła na organizm ludzki

Odpowiednie oświetlenie wpływa na cały nasz organizm. Promienie słoneczne dostarczają nam witaminy D i chronią przed depresją. Jak więc sprawić, abyśmy nie tracili dobrego samopoczucia także w miesiącach jesienno-zimowych, gdy światła słonecznego jest coraz mniej? Należy zadbać o odpowiednie światło w domu.

Światło w mieszkaniu

Światło odgrywa olbrzymią rolę w każdym mieszkaniu – czy to dużym, czy to małym. Obok światła dziennego, znaczące jest także sztuczne oświetlenie w mieszkaniu, które to może np. optycznie zmniejszać lub zwiększać pomieszczenia. Klasyczne lampy stojące, oświetlenie halogenowe, wiszące żyrandole – to wszystko może całkowicie zmienić nasze wnętrza.

Światło i farba

Dlaczego w jednych pomieszczeniach czujemy się dobrze, a w innych źle? Wiele zależy od użytych w pomieszczeniu kolorów oraz odpowiedniego oświetlenia. Odpowiednio dobrane kolory oraz światło mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza.

Jasne farby oraz ciepłe, żółte lub czerwone przytłumione światło sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się bardziej przytulne. Taka atmosfera będzie sprzyjała wypoczynkowi. Z kolei światło białe sprzyja koncentracji oraz pracy i nauce.

Ważne czynniki

Światło w domu jest równie ważne, co dobór odpowiedniej kolorystyki na ścianach. Ważne jest umiejscowienie oświetlenia, jego natężenie oraz kolor. Od tych czynników będzie zależało nasze samopoczucie.

Eksperci radzą, aby w jednym pomieszczeniu znajdowały się co najmniej trzy źródła światła: oświetlenie podstawowe, czyli sufitowe, które rozjaśni całe pomieszczenie. Do tego korzystnie jest zamontować np. podświetlenie regałów, czy lampę wiszącą nad stołem.

Światło jest także ważnym elementem dekoracyjnym. Ostatnim krzykiem mody są designerskie kształty. Na rynku jest cała masa nowoczesnych oświetleni w dowolnej formie, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.