Urządzamy kuchnię – o czym pamiętać

Jakich błędów wystrzegać się przy urządzaniu kuchni?

Kuchnia dla wielu z nas to serce domu. Jak urządzić kuchnię, by była ona pełna ciepła (niekoniecznie temperatury, ale ciepła emocjonalnego) i pięknych zapachów? O jakich elementach pamiętać, aby kuchnia była funkcjonalna, modna i wygodna? Jakich błędów unikać?

Zły dobór blatów i umiejscowienie kuchenki

Blat jest w wielu mieszkaniach główną przestrzenią roboczą, na której przygotowujemy posiłki, ale i trzymamy różnego rodzaju przybory kuchenne. Blat powinien być wykonany z nieprzemakalnego, laminowanego tworzywa, powinien mieć odpowiednią grubość i zaoblone brzegi, ale co najważniejsze – musi znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, by praca przy nim była wygodna.

Problemem, który warto poruszyć przy okazji blatów, jest też ustawienie kuchenki gazowej/elektrycznej. Jeśli nie są one wbudowane w meble, sami musimy podjąć decyzję o tym gdzie ją postawić. Niestety wielu Polaków błędnie stawia kuchenkę w rogu kuchni – to niewygodne i niepraktyczne. Kuchenka powinna znajdować się w takim położeniu, aby możliwe było umiejscowienie blatów po obu stronach kuchenki.

Przy okazji warto wspomnieć o odpowiednim położeniu zlewozmywaka – niezależnie od jego wielkości (gdy w kuchni jest zmywarka nie jest potrzebny duży zlewozmywak), kuchenka i zlew powinny byś umiejscowione po tej samej stronie pomieszczenia, a najlepiej aby były oddzielone jedynie blatem. Umożliwi to zwinne i bezpieczne przenoszenie garnków np. z kuchenki pod zimną wodę.

Odpowiednie umiejscowienie sprzętów

Odpowiednie rozłożenie często używanych przez nas sprzętów, pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić czas w kuchni, ale i pozwoli nam uniknąć frustracji spowodowanej faktem, że musimy nagle odejść od blatu i przejść na przeciwległy koniec kuchni po jakiś element. Warto zastanowić się nad tym jakich sprzętów używamy często i uplasować je w bliskim sąsiedztwie, tak aby było wygodnie.

Mała kuchnia

Jak urządzać małą kuchnię, aby wyciągnąć maksimum korzyści z tak małej powierzchni? Po pierwsze należy odpowiednio dobrać kolory – wybieraj raczej jasne kolory, bo ciemniejsze kolory zmniejszają optycznie przestrzeń. Warto także wybrać jaśniejszą podłogę, która dobrze odbije światło.

Nie przesadzaj z meblami – wstaw do kuchni tylko tyle mebli ile potrzebujesz. Jeśli masz dużo naczyń i sprzętów, wybieraj wysokie i głębokie szafy lub wiszące półki.

Pamiętaj również o jasnej rolecie lub firanie w oknie – na parapecie postaw doniczki ze świeżymi ziołami. Świeże rośliny nadają kuchni swojskiego naturalnego klimatu, a przy okazji świeże przyprawy będą na wyciągnięcie ręki!

Strefy kuchni

Nawet w małej kuchni można wygospodarować przynajmniej kilka stref.

Pierwsza strefa to spiżarnia – powinna być to strefa zlokalizowana raczej przy wejściu do kuchni – to część gdzie staną lodówka i szafki z zapasami żywności.

Kolejną strefą jest strefa zmywania – to miejsce gdzie znajduje się zlewozmywak, zmywarka i ewentualnie ociekacz na naczynia. W tym miejscu, w niższej warstwie powinno znaleźć się również miejsce na kosz na odpady (w wielu polskich domach tradycyjnie znajduje się on pod zlewozmywakiem).

Jeszcze inną strefą jest strefa przygotowywania posiłków. W strefie tej powinny znaleźć się blat i sporo miejsca, które zapewni swobodę posługiwania się w kuchni.

Jeszcze inną strefę stanowi strefa jadalniana – to miejsce w którym (o ile powierzchnia na to pozwala), można ustawić stół i krzesła do wspólnego spożywania posiłków. W wielu mieszkaniach element ten z tytułu niewielkiej powierzchni kuchennej jest pomijany, a szkoda, bo przecież wspólne posiłki pozwalają zacieśniać rodzinne więzi i są często jedyną okazją do porozmawiania o codziennym życiu.