Urządzanie salonu w nowym mieszkaniu

Urządzanie salonu w mieszkaniu to ciężka sztuka. W zależności bowiem od tego jakie funkcje spełniać ma ten pokój (czy ma być tylko salonem, czy jednocześnie jadalnią i sypialnią lub też biurem), różne powinno być zagospodarowanie przestrzeni.

Pokój dzienny (jak to dzisiaj nazywany bywa często salon), łączy w sobie zwykle miejsce rodzinnego relaksu, z funkcją jadalni i stanowiskiem pracy. Można salon zaaranżować wykorzystując do tego celu dodatkowe ścianki działowe, lub wyznaczyć strefy za pomocą odpowiednich mebli. Najwygodniej jednak  jest wykonać przegrody ściankami działowymi (nawet ruchomymi, na kółkach).

Salon – miejsce dla rodziny

Salon w wielu mieszkaniach to serce domu. Jest to miejsce w którym wszyscy domownicy, po całym dniu spędzonym w pracy, w szkole mogą wspólnie spędzić czas. Warto zadbać o to, by umeblowanie i  wykończenie salonu sprzyjało wspólnemu spędzaniu czasu. Pierwszym elementem umeblowania o jakim trzeba pomyśleć, jest miejsce do siedzenia – sofa lub narożnik. Jeśli pokój ma spełniać dodatkowo funkcję sypialni, lepiej będzie wybrać większy mebel na przykład wielofunkcyjny narożnik.

Kolejnym elementem będzie telewizor – niemal obowiązkowy element wyposażenia salonów. Warto zadbać o to by telewizor był duży, usytuowany w optymalnym miejscu, najlepiej na wprost od siedzeń kanapy, tak aby każdy potencjalny widz mógł dobrze widzieć wyświetlany obraz.  Poza telewizorem warto od razu pomyśleć o systemie nagłośnienia i innych sprzętach, zwanych często kinem domowym.

Przy miejscu do wspólnego przesiadywania powinny znaleźć się również stoliki kawowe, przy których będzie można przyjmować gości, a i pilota oraz kubek z herbatą będzie gdzie postawić. Choć są to bardzo przyziemne elementy, często zapomina się o nich na etapie projektowania salonu co sprawia, że dobierane później odstają od reszty wyposażenia pokoju.

Salon – jadalnia

Zakup nowego mieszkania w Zielonej Górze to także doskonała okazja do tego, by urządzić w salonie jadalnię, której w wielu polskich domach niestety brakuje. Dobry plan zagospodarowania przestrzeni w salonie pozwoli wygospodarować miejsce na stół przy którym cała rodzina będzie mogła spożywać posiłek.

Warto wybrać stół wielofunkcyjny, który będzie można w razie potrzeby poszerzyć i wydłużyć, na przykład w celu zorganizowania przyjęcia dla większej ilości gości. Jeśli mieszkanie jest małe i nie chcemy go zagracać, można wybrać stół podwieszany lub stół składany, który zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

W wielu naszych mieszkaniach istnieje możliwość wykonania aneksu kuchennego – wtedy jadalnia będzie punktem łączącym kuchnię z salonem.

Salon – wygodnie i komfortowo

Salon powinien być urządzony zgodnie z upodobaniem właściciela – to on ma się w nim czuć dobrze. Dopilnujmy by kolory ścian były dopasowane do naszych osobowości, co sprawi, że czas spędzony w salonie będzie czasem satysfakcjonującym.

Wiele polskich salonów to jednocześnie miejsce na domową garderobę – z reguły w postaci zabudowanej szafy w której zmieści się… prawie wszystko. Taką szafę można doskonale wkomponować w salon jako ściankę działową, która posłuży do oddzielenia dwóch stref – bez stawiania dodatkowych ścian.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli lubisz rośliny, zaplanuj miejsce dla roślin zgodne  z ich upodobaniami (słoneczne lub zacienione). Podobnie rzecz ma się ze zwierzętami domowymi – jeśli miejsce Twojego psa, kota czy innego zwierzaka jest właśnie w salonie – zaznacz wyraźnie, że w tym miejscu na przykład będzie leżało jego legowisko czy zabawki.

Pomyśl o bibelotach: biblioteczka, nagromadzone płyty cd i filmy, przedmioty związane z twoim hobby oraz symbole rodzinne – ramki ze zdjęciami, pamiątki itp.